Bezpieczny transport kruszyw

Nie ulega wątpliwości, że kruszywa, do których możemy zaliczyć piach i żwir, stanowią podstawę każdego budownictwa i są wręcz niezbędne na każdym placu budowy. Wykorzystuje się je do wznoszenia obiektów, a także różnego rodzaju prac ziemnych czy też wyrównywania podłoża. Co więcej, kruszywa są podstawą, jeśli chodzi o produkcję betonu i różnego rodzaju zapraw, czy też budowę dróg. Jednak by kruszywa budowlane mogły znaleźć się na placu budowy, należy je tam uprzednio przetransportować. Warto wiedzieć, że transport kruszyw powinien przebiegać w określony sposób oraz przy użyciu odpowiedniej floty pojazdów. Co warto wiedzieć o bezpiecznym transporcie kruszyw? Gdzie wynająć odpowiedni sprzęt? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. 

przygotowanie kruszywa do transportu

Transport kruszyw – czym są kruszywa?

Kruszywa budowlane to bardzo popularne określenie, którym posługują się osoby z branży budownictwa. Jednak czym tak naprawdę są kruszywa? Wbrew pozorom, nie jest to tylko żwir i piach, choć bez wątpienia są one popularne i powszechnie wykorzystywane. 

Do kruszyw budowlanych, oprócz piachu i żwiru, można zaliczyć także otoczaki, grys, tłuczeń czy kliniec. Niektóre z tych materiałów mogą okazać się bardzo drobne, a ich wielkość nie przekracza 2 mm. Z kolei inne mogą charakteryzować się większymi gabarytami, sięgającymi kilku centymetrów. Jak można się już domyślić, transport takich materiałów musi być przeprowadzany przy wykorzystaniu odpowiednich pojazdów. 

Transport kruszyw – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, w jaki sposób powinny być transportowane kruszywa budowlane? Nie jest to oczywiście dowolna flota pojazdów. Kwestię tę reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Zgodnie z tą ustawą, transport kruszyw budowlanych musi być wykonywany za pomocą sprzętu przeznaczonego do transportu materiałów sypkich. W myśl obowiązujących przepisów, ładunki sypkie, czyli między innymi kruszywa budowlane, mogą być przewożone wyłącznie w szczelnej skrzyni ładunkowej, która dodatkowo zabezpieczona jest zasłonami. Zadaniem zasłon jest zapobieganie przed spadaniem przewożonego ładunku na drogę. Warto mieć na uwadze, że taka potencjalna sytuacja może okazać się bardzo niebezpieczna dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Oprócz tego bardzo ważne jest, aby pojazd, który jest przeznaczony do transportu, był załadowany tylko do granicy maksymalnej masy całkowitej, z zachowaniem odpowiedniego rozkładu masy ładunku na wszystkie osie pojazdu.

Trans Maćków – profesjonalny transport kruszyw

Warto pamiętać, że na bezpieczeństwo przewozu kruszyw budowlanych wpływ ma nie tylko prawidłowo załadowany materiał, zastosowanie odpowiednich, wymaganych zabezpieczeń czy odpowiedniego pojazdu użytego do transportu. Bardzo ważne są także umiejętności oraz doświadczenie kierowcy. Dzięki temu będzie on w stanie natychmiast zareagować, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Jeśli szukasz odpowiedniej firmy do przewozu kruszyw budowlanych i nie tylko, sprawdź ofertę Trans Maćków.